MDM Srdcem Anděla

OCHRANA ORANGUTANŮ SUMATERSKÝCH

Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. V korunách stromů tráví většinu života – spí tu, hledají si potravu, páří se a odchovávají mláďata. Na noc i denní odpočinek si každý dospělý orangutan staví pohodlné hnízdo. Dlouhá srst je chrání před tropickými dešti, ale používají i velké listy jako kapucu. Většinu dne tráví orangutani na jednom stromě a opouštějí ho, když na něm není dostatek šťavnatých fíků nebo jiných plodů. V korunách se pohybují nesmírně obratně, i když rozvážně.

Indonésie je domovem jednoho z nejbohatších a biologicky nejrozmanitějších deštných pralesů na světě. Obsahuje více než 80 endemických druhů a jedny z nejunikátnějších a ikonických ohrožených volně žijících živočichů, jako je orangutan, slon a tygr. Na světě nyní zbývá jen 400 tygrů sumaterských. Tato zvířata jsou ve vážném nebezpečí. Každou hodinu je v jihovýchodní Asii zoráno 300 fotbalových hřišť vzácného zbývajícího lesa, aby uvolnily místo pro plantáže palmového oleje. Palmový olej se používá ve všem, od svačin až po mýdla. Nachází se ve více než polovině všech zabalených položek v regálech našich supermarketů. Za posledních 20 let bylo zničeno přes 3,5 milionu hektarů indonéských a malajských lesů, aby se uvolnilo místo pro palmový olej. Za posledních 20 let zmizelo téměř 80% stanovišť orangutanů. Ročně ztrácíme přes 6 000 orangutanů. Musíme tuto devastaci zastavit. Pokud vám osud jihoasijských zvířat není lhostejný, zapojte se do jejich podpory i vy! Stačí se při běžném nákupu vyvarovat výrobků obsahujících palmový olej.

TŘÍDA Savci (Mammalia)
ŘÁD Primáti (Primates)
ROZŠÍŘENÍ Asie (Indonésie – Sumatra)
BIOTOP tropický les (korunové patro souvislých tropických lesů)
POTRAVA části rostlin, plody (plody, listy)
ROZMĚRY délka těla 1,2–1,5 m, ocas nemá, výška těla 1,1–1,4 m, hmotnost 30–90 kg
ROZMNOŽOVÁNÍ březost 233–265 dní, počet mláďat 1 (2)

 

 

Příčiny ohrožení orangutanů

Orangutani (z malajského orang utan = lesní muž) se stali symbolem negativních dopadů palmoolejného průmyslu i boje proti němu. Jelikož orangutani kácením pralesů přicházejí o svoje původní prostředí, při hledání zdrojů obživy vstupují na plantáže, kde se živí mladými palmami, za což jsou pronásledováni a zabíjeni. Populace orangutanů sumaterských (P. abelii) čítá posledních cca 13 000 a orangutanů tapanulijských (P. tapanuliensis) přežívá zhruba 800 jedinců. Všechny druhy orangutanů jsou v Červeném seznamu (The IUCN Red List of threatened species) zařazeni do kategorie „Kriticky ohrožený“ (Critically Endangered).

Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) působí od roku 2001 na severu indonéského ostrova Sumatra, kde kromě osvěty a výzkumu sumaterských orangutanů spolupracuje s úřady na zabavování držených orangutanů a zajišťuje jejich rehabilitaci i následné vypouštění zpět do volné přírody. Jedná se o iniciativu probíhající díky spolupráci mezi indonéskou nevládní organizací Yayasan Ekosistem Lestari (YEL), švýcarskou nevládní organizací PanEco Foundation a indonéským vládním ředitelstvím ochrany přírodních zdrojů a ekosystémů. SOCP pracuje na všech aspektech ochrany kriticky ohroženého orangutana sumaterského (Pongo abelii) a orangutana tapanulijského (Pongo tapanuliensis).

 

Návrat do volné přírody

Jakmile jsou orangutani dostatečně způsobilí k návratu do divočiny, jsou ve skupinách převezeni do jednoho z vypouštěcích středisek. Zde jsou vypuštěni do volné přírody, aby vytvořili nové, geneticky životaschopné populace v rozsáhlých chráněných lesních lokalitách v národních parcích Bukit Tigapuluh a Leuser. Zpět do přírody bylo vypuštěno již více jak 270 orangutanů.

 

Orangutan Haven

Orangutan Haven („orangutaní útočiště“) je řešením pro ty orangutany v péči SOCP, které již nelze vrátit do volné přírody. Zde budou žít na přírodních ostrovech jako velvyslanci divokých orangutanů, kde budou pomáhat zlepšovat vnímání návštěvníků a postoj veřejnosti k přírodě a volně žijícím živočichům.

 

Zvířatům v jihovýchodní Asii hrozí velké nebezpečí – rychle se šířící plantáže palmy olejné. Pomoci můžete i Vy!

PŘISPĚT